Ziya Selçuk’tan Formasyon İle İlgili Açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Formasyon ile İlgili Açıklamalarda Bulundu
Son zamanlarda en çok umut vaadeden ve eğitim camiasından gelen Ziya Selçuk öğretmenlerin Gönüller’ini fethediyor. Zaman zaman eleştiri alsa da ben bu eleştirilerin haklı olduğunu düşünenlerden deiğilim. Büyük değişimlere ve bu değişimler sayesinde de gelişimlere imza atmak isteyen bir Milli Eğitim Bakanı Var. O kadar kolay mı Türkiye de at gözlüğü takmış bunca insan varken böyle değişimleri yapıp uygulatmak ve kabullendirmek. Sabırlı olacağız. Bu büyük değişimler 1 yıla sığacak kadar küçük değil. Bu yüreği güzel adama inanıp güvenin. Kimimiz atanamıyoruz diye kimi güvenlik soruşturmasını geçemedim diye ve bir çok neden daha. Haklılık yanımız elbette var. Kim istemez atanmayı. Ama tek sebep Ziya Selçuk değil. Değiştirmek isteten Ziya Selçuk’a destek olmak şart. Bakın yıllardır gelen kurulu bir düzen var. Bu düzende yanlışlar çok. Bu yanlışlar birden ortadan kalkmayacak. Sabır ister, güven ister. Gelelim Formasyon olayına;
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Formasyon ile İlgili Açıklama;
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Her isteyene pedagojik formasyon vermekle sağlıklı bir yol almamız mümkün değil. Formasyon içeriği, Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyaçları açısından bugün için çok işlevsel görünmüyor. Bunun yeniden düzenlenip, öğretmenlik hakkı kazanan gençlerimize ücretsiz olarak verilmesi lazım. Bunun da alt yapısını kurduk” dedi.
Öğretmen ihtiyacının da organik bir şekilde belirli bir düzen içerisinde karşılanması gerektiğini dile getiren Selçuk, Formasyonun yeniden çerçevelenip, öğretmenlik hakkı kazanan gençlerimize ücretsiz olarak verilmesi lazım. Bunun da alt yapısını kurduk. Bunu tabii ki üniversitelerle, sivil toplum kuruluşlarıyla yapacağız.” dedi. Yani öğretmenlik bölümlerine alımlar sınıflandırılabilir. İhtiyaca göre üniversiteye alım yapılabilir. Tabi bununda işsizlik oranlarını etkilemesi durumu göz ardı edilemez.