Gerçekte Şeyh Edebalı Kimdir? Osman Beyin Hayatındaki Yeri Nedir?

Şeyh Edebalı Kimdir? Osman Beyin Hayatındaki Yeri Nedir?

Atv ekranlarında, Çarşamba gecesinin değişilmez dizisi, Kuruluş Osman bu geceye de damga vurdu. Reyting rekorlarını alt üst eden kuruluş Osman da Osman Beyin akıl hocası Şeyh Edebalı ortaya çıktı. Bala hatun Osman beyi seniYolbaşçının yanına götüreyim der, yalnız gelmesi gerektiğini söyler.  Şey Edebalı Osman Beye, bey kimsenin önünde eğilmez oğul der.

Şeyh Edebalı Kimdir? Osman Beyin Hayatındaki Yeri Nedir?

Osman Beyi kurtaran gizemli kadın ise Bala Hatundur. Bala Hatun Osman Beyin hayatını kurtarmıştır. 2. Bölümün sonlarına doğru Osman Bey Şeyh Edebalı ile karşılaşır. Edebalı, Osman Beye bu yolda bizimle yürümeye var mısın? der. Osman Bey babası Ertuğrul’un en yakınına elbette hayır diyemeyecektir. Edebalı Osmanın Bey olacağını da rüyasında görmüştür.

Şeyh Edebalı Kimdir? Osman Beyin Hayatındaki Yeri Nedir?

Kuruluş Osman Bey dizisinde Osman Bey bu bölümde şeyh Edebali ile tanışıyor. Tarihteki yerinde şeyh Edebali yeri nedir? Tarihimize bakacak olursak Osman Bey kuruluş döneminde şeyh sayesinde bir çok birlikte konu edinmişlerdir.

Şeyh Edebalı Kimdir? Osman Beyin Hayatındaki Yeri Nedir?

Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında yasamis olan İslam ilahiyatçı olan ahi şeyh Osman Bey’e kızı Bala hatunun vererek Osman Gazi’nin hem kayınbabası hemde hocasıdır. Osman Bey’in fikir babasıdır. 1206-1326 yılları arasında yaşadığı tahmim ediliyor, 120 yaşlarında Bilecik te vefat etmiştir. şeyh Edebali Osman Bey’deki yıllar sürecek devleti kuracak kişi oldugunuda mujdeleyen kişidir. ATV ekranlarında şeyh Edebali ile bir çok konu edilecektir.

BALA HATUN KİMDİR?

Şeyh Edebali’linin kızı Bala hatun Osman bey ile tanışmasını izledik. Osman Bey’in hayatını kurtardı. Osman Bey kendisini hain sanarken bir alimin kızı olduğunu öğrenir. Bala hatun tarihte ilerde Osman Bey’in eşi olarak karşımıza çıkacak. Osman Gazi’nin ikinci eşi olarak karşımıza gelicek. Bu evlilik Osman Bey’e güç kazandırmıştır.