Konya Valisi Kimdir? Konya Valisi Nereli?

  • Konya Valisi Kimdir? Konya Valisi Nereli?

Geçtiğimiz gün 24 Kasım Öğretmenler Günü programında, Konya Valisi bir öğretmeni bacak bacak üstüne attığı için uyardı haberleri yayılmıştı. Programda Konya Valisi karşısında bacak bacsk üstüne atan kişiye Sen Öğretmen misin Birader? diyerek seslenmişti. Karşıdan nasıl bir cevap geldi bilmiyoruz ama Vali tekrar, o zaman düzgün otursa görelim ya Allah Allah diyerek cevap verdi. Şimdi Konya Valisini tanıyalım;

Konya Valisi Kimdir? Konya Valisi Nereli?

Aslen Erzincan Refahiye nüfusuna kayıtlı olan Konya Valisi Cüneyit Orhan TOPRAK, 1966 yılında Kayseri’de doğdu. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olan Konya Valisi Cüneyt Orhan Toprak evli ve iki çocuk babasıdır.  1988-1991 yılları arasında Kayseri Kaymakam Adayı olarak görev yaptı.

Konya Valisinin Mesleki Kariyeri Şu Şekilde;

Mesleki  Kariyeri
-1988-1991 yılları arasında Kayseri Kaymakam Adayı olarak görev yaptı.
– 1989-1990 yılları arasında İngiltere’de 1 yıl süreli dil ve meslekî konularda eğitim aldı.
– Kozaklı (Nevşehir) Kaymakam Vekilliği,
– Eskil (Aksaray) Kaymakamlığı,
– Yenifakılı (Yozgat) Kaymakamlığı,
– Hamur( Ağrı) Kaymakamlığı,
– Gülşehir (Nevşehir) Kaymakamlığı,
– Siverek (Şanlıurfa) Kaymakamlığı,
– İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişliği görevlerinde bulundu.
– 2009-2010 yılları arasında ABD’de 6 ay süreli dil ve meslekî konularda çalışmalar yaptı.
– 01.06.2016 – 02.11.2018 yılları arasında Hakkari Valisi olarak görev yaptı.
– 26.10.2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Konya Valiliğine atandı.
Konya Valisi Kimdir? Konya Valisi Nereli?
Konya Valisi en son medyada Öğretmenler gününde bir öğretmene bacak bacak üstüne attığı için, düzgün oturması gerektiğini söylemişti. Vali, bacak bacak üstüne atan kişinin öğretmen olduğunu düşünmüş ancak, kişinin öğretmen değil stajyer bir gazeteci olduğu ortaya çıkmıştı.
Konya Valisi Yaşananlar Üzerine Açıklama Yaptı;
Bugün Öğretmenler Günü münasebetiyle düzenlenen ve çok güzel geçen program esnasında maalesef üzücü bir gelişme yaşanmıştır. Programdaki konuşmam sırasındaki protokolde oturan bir kişinin oturma biçiminin asgari nezaket ölçülerinin çok ötesinde olması üzerine, kendisine öğretmen olup olmadığını sordum. Şahsın, başıyla olumlu işaret yapmasından sonra bir uyarım oldu. Ülkemize, bizlere ve tüm insanlığa emeği olan bütün öğretmenlerimizin bu kadar önemli bir günde yerel muhabir olduğunu öğrendigimiz bir kişiden dolayı böyle bir durumla karşılaşmaları beni de derinden üzdü. Çok büyük bir heyecan ve mutlulukla geldiğimiz törende öğretmen olmasa dahi bu tip bir oturuş şekli orada bulunan herkese karşı da uygun görülemezdi. Program yaklaşık iki bin öğretmenimizin bulunduğu ortamda çok coşkulu, mutlu ve heyecanlı şekilde devam etmiştir. Herşeye rağmen Konya’nın Ögretmenler Gününde böyle bir konuyla gündeme gelmesinden dolayı üzüntülerimi tekraren kamuoyuna bildirir saygılar sunarım.

Cüneyit Orhan TOPRAK
Konya Valisi