Hekimoğlu Dizisi Gece Terörü Hastalığı Nedir? Kimlerde Görülür?

Hekimoğlu dizisi 17 Aralık Salı günü Kanal D ekranlarında yayın hayatına başladı. Ekranlara iddialı bir giriş yapan Hekimoğlu dizisi, Amerika’da 8 sezon ve 177 bölüm olarak yayınlanan House M.D. isimli dizinin Türkiye uyarlaması olarak ekranlara geliyor. Salı günlerinin vazgeçilmezi olmaya aday olan dizinin başrollerinde Timuçin Esen, Okan Yalabık, Ebru Özkan, Kaan Yıldırım, Aytaç Şaşmaz ve Damla Colbay isimleri yer alıyor.

Dizinin en dikkat çeken karakteri ise Timuçin Esen’in canlandırdığı Ateş Hekimoğlu. Doktor Ateş’i dizinin ikinci bölümünde yeni bir vaka bekliyor. Hasta 16 yaşında bir lise öğrencisi. Çift görme ve gece terörü atakları yaşıyor. Peki nedir gece terörü? Lise çağı çocuklarında mı görülür? Gece terörünün sebebi nedir?

Hekimoğlu Dizisi Gece Terörü Hastalığı Nedir?

Kanal D’nin iddialı dizisi Hekimoğlu’nun yönetmenlik koltuğunda Hülya Gezer bulunuyor. Senaryosunu Banu Kiremitçi Bozkurt’un kaleme aldığı dizi Karga Seven Pictures’in yapımcılığında Kanal D ekranlarında Salı günleri izleyiciyle buluşuyor. Dizide Ateş Hekimoğlu ve ekibinin macera dolu hikayesi konu alınıyor. Ateş ve ekibini bu bölümde yeni bir vaka bekliyor. 16 yaşında bir genç ve gece terörü hastalığı. Doktor Ateş’e göre gençlerde görülen gece terörü hastalığının iki sebebi var. Ya stres ya da istismar. Gerçekte gece terörü hastalığının sebepleri nedir?

Hekimoğlu Dizisi Gece Terörü Hastalığı Nedir?

Gece terörü, uyku sırasında engellenemeyen fiziksel hareketler grubunda yer alan bir uyku bozukluğudur. Daha çok 5-7 yaşlarında görülür ancak erişkinlerde de görülebilir. Gece terörü, uyku başladıktan 2-3 saat sonra görülür ve hasta uykudan korkuyla uyanarak bağırır veya çığlık atar. Beraberinde çarpıntı, terleme, hızlı soluma, kas kasılmaları ve ciltte kızarma da olur. Genelde çok kısa sürer ancak bazen 30-40 dakika da sürebilir. Hastalar sabah uyandıklarında gece geçirdikleri atağı hatırlamazlar. Kabustan farkı da budur.