Hay Sultan Dizisi Tüm Oyuncuları Karakterleri Konusu

TRT 1 yepyeni bir proje ile izleyicilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Usta oyuncu Çetin Tekindor’un başrol oynayacağı Hay Sultan dizisi yakın zamanda izleyicilerle buluşacak. Proje tasarımını Emre Konuk ve İsa Yıldız’ın yaptığı Hay Sultan dizisinin senaryosunu da İsa Yıldız kaleme alıyor. Usta oyuncu Çetin Tekindor Trt1’in yeni projesi olan Hay Sultan dizisi ile ekranlara geri dönmeye hazırlanıyor.

Trt1 ekranlarında yayınlanacak olan ve senaryosunu İsa Yıldız’ın kaleme aldığı Hay Sultan dizisi, 60 dakikadan oluşacak bölümlerle ekrana gelecek ve toplamda 30 bölüm olması planlanıyor. Hay Sultan dizisinde olaylar iki zamanlı olarak ilerleyecek.

Hay Sultan Dizisi Tüm Oyuncuları Karakterleri Konusu

Hay Sultan Dizisi Konusu

Usta oyuncu Çetin Tekindor’un başrolünde olduğu dizide Hz. Geylani’nin 25 yıllık inzivasına nokta koyup bir şeyh olarak Bağdat’a dönüşü ve adını tarihe yazdırdığı muhteşem hayat hikayesi konu alınacak. Hay Sultan dizisinde Hz. Geylani karakterine Çetin Tekindor hayat verecek.

Hz. Geylani

Hz. Abdülkadir Geylani. 1078 yılında İran’ın Geylan şehrinde doğmuştur. İslam alimlerinin ve velilerinin büyüklerindendir ve Muhyiddin, Gavs-ül-a’zam, Kutb-i Rabbani, Sultan-ul-Evliya, Kutb-i aza’m gibi lakapları vardır. Babası Ebu Salih bin Musa Cengidost’tur. Annesinin ismi Fatıma, lakabı ise Ümm-ül-hayr olup seyyidedir. Abdulkadir Geylani, hem seyyid hem şeriftir. Abdulkadir Geylani 1166 yılında Bağdat’ta vefat etmiştir. Türbesi de Bağdat’tadır.

Hay Sultan Dizisi Tüm Oyuncuları Karakterleri Konusu

Trt1 ekranlarında yayınlanacak olan Hay Sultan dizisinin başrolünde Çetin Tekindor bulunmaktadır.

Çetin Tekindor(Hz. Geylani)

Çetin Tekindor, 16 Temmuz 1945 Sivas doğumludur. 1970 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olmuştur. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Bilkent Üniversitesi tiyatro bölümünde ‘sahne ve diksiyon’ dersleri vermiştir. 1983 yılında yayınlanan ‘Küçük Ağa’ dizisi ile televizyon ekranları ile tanışmıştır. Sinema dünyasına ilk adımı ise 1987 yılında ‘Kaçamak’ isimli film ile almıştır. Dönemeç, Önce Canan, Yılan Hikayesi, Tutku Çemberi, Üzgünüm Leyla, Çaylak, Bir İstanbul Masalı, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, İçerde, Mehmed: Bir Cihan Fatihi ve daha bir çok dizide rol aldı. Karşılaşma, Anlat İstanbul, Babam ve Oğlum, İlk Aşk, Ayla ve daha bir çok  sinema filminde rol almıştır.