Beden Eğitimi Alanında Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Beden Eğitimi Alanında Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Ülkemizde artık her genç üniversite okumaya çok yakın. Liseden mezun olduktan sonra, üniversiteye girmek çok kolaylaştı. Baraj puanını geçerek herhangi bir bölüme rahatlıkla gidilebiliyor.

Peki yükseklisans nasıl? Lisans eğitimi hakkında herkesin bileğiydi varken, yükseklisans hakkınds herkesin o kadarda bilgisi yok malesef.

Bu haber Beden Eğitimciler ile ilgili yapılmıştır.

Neden Yüksek Lisans Yaparız, Yükseklisans yapınca iş bulma imkanı varmı, Yükseklisansın ne gibi faydaları var?

Değerli takipçilerimiz Lisans mezunları, eğitim hayatına devam etmek için 1.5 yıllık bir eğitim daha alarak Yüksek Lisans eğitimlerini tamamlamış oluyorlar. Bazı mezunlar askerlik erteleme amacı ile de yükseklisans a başvuru yapıyorlar. Lisans eğitimi ardından askerlik zamanı gelen üniversite mezunları, askerliği ertelemek için yüksek lisans yapmaktadırlar. Yüksek Lşsans tezli ve tezsiz olmak üzere 2 şekilde yapılıyor.

Yüksek  Lisans yapmanın sebeplerinden biri de iş imkanları. Üniversite de öğretim üyesi olmak için Yüksek Lisans şart. Yükseklisans yapan bireyler, doktora yapmadan üniversite de araştırma görevlisi olarak işe başlayabiliyorlar.

Yüksek Lisans yapmak malesef artık tek başına yeterli değil. YDS yabancı dil sınavından en az 50 puan alma şartı var. 50 puan alan Yüksek Lisans mezunları üniversiteye girme konusunda daha da rahat ediyorlar.

Yüksek Lisans için YDS şart mı?

Yüksek Lisans için YDS ye girmiş olmak zorunlu. Ancak YDS de şu puanı geçmek zorunludur ibaresini her üniversite koymuyor. Yani bazı üniversiteler Yüksek Lisans için 50 YDS puanı koyasada, bazı üniversiteler bu şartı koymuyor. Ancak YDS ye girmek yüksek lisans için zorunlu.

ALES de yüksek lisans için zorunlu sınavlardan bir tanesi. ALES zorunlu olduğu gibi genelde tüm üniversiteler 70 puanı geçmiş olma şartı arıyor.

Üniversitelerde Yüksek Lisans Eğitimi Nasıl Oluyor?

Aslına bakarsak bir çok üniversite Yüksek Lisans eğitimini çokda önemsemiyor. Öğrenciler hocaları ziyaret edip gidiyorlar. Dersleri de genelde rahatlıkla geliyorlar. Yüksek Lisans da asıl süreç tez aşamasında başlıyor. Tez aşamasında olaylar zorlaşıyor. Kaliteli bir araştırma yapmak gerekiyor. Üniversite hocalarına en son olarak tez ile ilgili sunum yapıyorsunuz. Sunumu geçerseniz mezun oluyorsunuz. Onaylanmaz ise tezi tekrar yenilemeniz gerekebiliyor.

Yüksek Lisans dersleri genelde 2 günde yapılıyor. 2 günde toplamda ortalama 6-8 arası ders veriliyor.

Yüksek Lisans Ne Kadar Sürüyor?

Yüksek Lisans normal şartlarda 1.5 yıl sürüyor.    1 yılı 2 döneme ayırıyoruz. Bu dönmeler ders dönemi olarak geçiyor. 3. Dönem ise tez dönemi olarak geçiyor. Tüm dönemlerde başarılı olanlar Yüksek Lisans mezunu oluyor.

Yüksek Lisanstan Sonraki Süreç Nasıl Oluyor?

Yüksek Lisans bitirirken sonra Doktora imkanı doğuyor. Doktora yüksek lisansa göre daha uzun ve meşakkatli. Kesinlikle YDS puanı en az 50 olmalı. Bu puanı alamayanlar Doktora yapamıyor .

Doktora süreci ilerleyen zamanlarda sayfamızdan ayrıca anlatılacaktır .

Teşekkürler .

Bizlerle sorularınızı yorumlarda paylaşabilirsiniz.